Technologia


Rejestracja i weryfikacja nowych użytkowników

Nasze formularze rejestracyjne pozwalają w prosty i szybki sposób dołączyć do aktywnych użytkowników systemu car sharing. Stworzyliśmy przyjazne formularze dla osób fizycznych oraz firm. Skróciliśmy proces rejestracji do minimum, pobierając tylko niezbędne dane osobowe. Dodatkowo wykorzystujemy portale społecznościowe jak Facebook oraz Google+ w celu szybszej rejestracji w naszym systemie i umożliwiając logowanie się do systemu za pomocą FB lub Google+.

Nasz system pozwala na weryfikacje autentyczności rejestrujących się użytkowników w celu wyeliminowania w trakcie rejestracji osób podejrzanych lub fikcyjnych. Każdy rejestrujący się użytkownik podlega także sprawdzeniu podanych przez siebie danych osobowych w Bankowym Rejestrze Dokumentów Zastrzeżonych.

Rezerwacja aut

Nasz system rezerwacji pozwala użytkownikom wybrać pojazdy na podstawie rodzaju, lokalizacji, wyposażenia, czasu oraz kosztów wg wybranej waluty. Auta można wybrać przez wyszukiwarkę lub poszukać auta na mapie.

Wykorzystując technologię geolokalizacji, auta ukazują się w kolejności od najbliższego do najdalszego licząc dystans od miejsca, w którym znajduje się użytkownik lub od miejsca, które sam wskaże. Każde przedstawione auto ma swój adres, pod którym aktualnie się znajduje oraz pokazana jest odległość w metrach dzieląca auto od użytkownika.

Prosty i przejrzysty system rezerwacji pozwala zarezerwować auto w ciągu kilkudziesięciu sekund, nawet na kilka minut przed skorzystaniem z niego. Nasz system obsługuje cztery waluty, euro, funt i dolar oraz system płatności jest przystosowany do obsługi wszystkich walut.

System pozwala na edycję rezerwacji, możliwa jest zmiana czasu, miejsca, wyposażenia lub po prostu anulowanie lub przedłużenie rezerwacji. Jeżeli użytkownik nie ma dostępu do Internetu może skorzystać z infolinii i edytować swoją rezerwację telefonicznie.

Po rezerwacji użytkownik dostaje od razu wiadomość email ze szczegółami dokonanej rezerwacji oraz instrukcją postępowania z autem. Sam mail wystarczy już, aby dotrzeć do auta przy pomocy smartfona robiąc jedno kliknięcie pod tytułem ‘pokaż drogę do auta’.

System płatności i rozliczenie rezerwacji

Nasz automatyczny system księgowy umożliwia zarządzanie płatnościami, rozliczeniami rezerwacji z uwzględnieniem promocji, zwrotów dla użytkownika, potrąceń z kaucji i kar umownych oraz rabatów udzielanych użytkownikom.

System jest przystosowany do obsługi użytkowników, którzy zdecydowali się na formę współpracy bez abonamentu lub z abonamentem. Ceny za czas oraz za pokonane kilometry różnią się od siebie wg przynależności użytkownika do danego planu abonenckiego.

Do obsługi płatności wybraliśmy najlepsze firmy na rynku polskim i światowym, dzięki temu nasz system jest w stanie obsłużyć alternatywnie kilka metod płatności. Nasz system rozlicza płatności dokonywane przez PayPal, PayU oraz Dotpay. Każdy użytkownik może wybrać spośród kilku form płatności, jakimi są karty płatnicze i kredytowe, przelewy internetowe ze wszystkich banków w Polsce lub płatność z kont PayPal lub PayU.

System został również przystosowany do obsługi czterech walut niezależnie. Dla walut Euro, Funt Brytyjski i Dolar Amerykański rozliczenia odbywają się w tych walutach i nie następuje przewalutowanie. Dla pozostałych walut przewalutowanie odbywa się na złotówkę.

System również automatycznie generuje rachunki i faktury VAT w języku polskim i angielskim w zależności jakim językiem posługuje się dany użytkownik. Dzięki temu użytkownicy mogą dostać rachunek i fakturę VAT w języku, który preferują.

Dla wygody rozliczeń każdy użytkownik może ustawić w preferencjach otrzymywanie co miesiąc faktury zbiorczej.

Zarządzanie kontem użytkownika

Nasz system przechowuje informacje o użytkowniku oraz prowadzi historię wszystkich rezerwacji, transakcji i rozliczeń. Każdy użytkownik ma pełen wgląd do swoich danych, które podał przy rejestracji oraz ma możliwość samodzielnej edycji podanych przez siebie danych. Ma również pełen podgląd wszystkich działań, jakie wykonał w systemie.

Każdy użytkownik ma nadawany status, dzięki temu system rozróżnia osoby aktywne od zawieszonych lub osób nowo zarejestrowanych, którzy otrzymują status użytkownika niezweryfikowanego aż do momentu skończenia procesu weryfikacji. Proces weryfikacji trwa tylko kilka minut i składa się m.in. z weryfikacji danych osobowych w Bankowym Rejestrze Dokumentów Zastrzeżonych.

Trzy stopniowy podział użytkowników jest ważny przy świadczeniu usługi car sharing, ponieważ pozwala promować użytkowników uczciwych oraz współpracowników, którzy w zamian za świadczone usługi na rzecz GoGet.pl car sharing uzyskują konkretne przywileje.

Obsługa użytkowników i rozwiązywanie problemów

Do komunikacji z użytkownikami wykorzystujemy wszystkie dostępne kanały. To oznacza, że informacje o rezerwacjach i rozliczeniach dostępne są w systemie w wersji komputerowej i mobilnej, a każde działanie w systemie potwierdzone jest otrzymaniem informacji na skrzynkę pocztową. Jeżeli użytkownik sobie życzy, może otrzymywać także wiadomości SMS na określone działania, np. po dokonaniu rezerwacji otrzymuje SMS ze szczegółami i odnośnikiem do mapy lokalizującym auto.

System został przystosowany do wyświetlania na komputerze i smartfonie w dwóch wersjach językowych. Wkrótce także będzie dostępna aplikacja mobilna na wszystkie platformy (iOS, Android, Windows Phone).

W usłudze car sharing możemy spotkać się z sytuacją, gdzie rezerwacja zostaje przedłużona, co skutkuje wpływem na rezerwację następnego użytkownika. W takim przypadku system powiadamia natychmiast użytkownika o zaistniałej sytuacji i proponuję rozwiązanie tego problemu, np. przez udostępnienie innego auta.

Zarządzanie flotą pojazdów

Nasza zaawansowana technologia zarządzania flotą śledzi, gdzie wszystkie pojazdy aktualnie przebywają i przekazuje informacje o dokładnym położeniu auta wszystkim naszym użytkownikom. Pozycja każdego dostępnego auta dla użytkowników jest pokazana na mapie w czasie rzeczywistym, dlatego każdy użytkownik decydując się na wzięcie auta w interesującej go lokalizacji znajdzie to auto właśnie tam.

Nasza technologia pozwala komunikować się z autami i na bieżąco przekazuje wszystkie sygnały pochodzące z auta do naszego systemu. Wśród sygnałów odczytywanych na bieżąco jest stan paliwa, który po przekazaniu do systemu jest wyświetlany użytkownikom. Dzięki temu, każdy użytkownik wie z jakim poziomem paliwa auto może wynająć i czy będzie musiał w trakcie rezerwacji sam tankować paliwo czy nie.

Eksploatacja aut i raportowanie uszkodzeń

Każde auto w systemie posiada swoją wirtualną kartę, w której znajdują się wszystkie informacje na temat auta, dane techniczne, ubezpieczenie, historia oraz zgłoszone uwagi przez użytkowników.

Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie jest pomocne w takiej usłudze jak car sharing, w której wynajem auta następuje samoobsługowo i stwierdzenie uszkodzenia auta nie może być dokonane w sposób tradycyjny przez pracownika i klienta w tym samym czasie.

Dlatego w naszym systemie każdy użytkownik może przed rezerwację a także w trakcie zgłosić uwagę do auta wraz ze zdjęciami za pomocą aplikacji lub strony internetowej i w ten sposób zwolnić siebie od odpowiedzialności za szkody na aucie, których nie zrobił. Każda taka uwaga do auta jest zapisywana w systemie permanentnie, tzn. nie może być już więcej edytowana przez nikogo i widoczna jest przez innych użytkowników, co pozwala każdemu użytkownikowi zapoznać się z uwagami zgłoszonymi wcześniej.

Dzięki temu rozwiązaniu znika problem odpowiedzialności za szkody na aucie wyrządzone przez inne osoby.

Każda wirtualna karta auta zawiera również informację o wszystkich wydatkach, w tym wydatki na paliwo i pozostałe koszty eksploatacyjne. Jest to przydatne narzędzie przy rozliczaniu podatkowym jak również pozwala lepiej kontrolować koszty auta.

Zdalne sterowanie autem i kontrola dostępu do auta

Do prawidłowej pracy naszego systemu wykorzystujemy technologię GSM, która służy komunikacji z naszymi autami. Dzięki temu mamy możliwość sterowania autem w potrzebnych dla nas sferach, tj. możemy otworzyć lub zamknąć auto zdalnie lub np. uruchomić światła awaryjne. Nasze rozwiązania pozwalają mieć kontrolę nad autem potrzebną do świadczenia usługi car sharing. Przyjęte rozwiązania nie obciążają akumulatora samochodu, także mogą być stosowanie bez obaw o rozładowanie baterii.

Do kontroli dostępu do auta, tj. samodzielne otwieranie i zamykanie auta przez użytkownika użyliśmy powszechnej od dłuższego czasu technologii RFID, która polega na przyłożeniu karty zbliżeniowej do czytnika i wywołaniu działania. Przyłożenie karty użytkownika w miejscu czytnika umieszczonego za przednią szybą pozwala na otwarcie lub zamknięcie auta. Kartę dostaje każdy zweryfikowany użytkownik, który wypełnił formularz rejestracyjny na stronie.

Dla wszystkich użytkowników, którzy potrzebują natychmiast skorzystać z GoGet auta i nie mają czasu czekać, aż karta użytkownika przyjdzie pocztą lub nie mogą odebrać tej karty osobiście w naszym biurze przygotowaliśmy opcję zdalnego otwierania i zamykania auta. Polega ona na wykorzystaniu sterowników GSM, które realizując odpowiednią komendę otworzą lub zamkną auto na odległość.

Wkrótce zamierzymy także wprowadzić dodatkową opcje kontroli dostępu do auta za pomocą smartfona. Dzięki technologii Bluetooth wystarczające będzie posiadanie smartfonu, na który nasz system będzie wysyłał specjalny link. Po kliknięciu na link telefon będzie łączył się z samochodem w momencie zbliżenia się do auta i dzięki temu wysyłał komendę do auta, aby drzwi zostały otworzone. Natomiast zamykanie auta odbywać się będzie przez oddalenie się użytkownika z telefonem od auta.

Księgowość, raporty finansowe i cash flow

Nasz system nie został stworzony tylko do pracy pod względem technicznym, ale także został wyposażony w narzędzia do rozliczania przychodów z rezerwacji wraz z kosztami prowadzenia działalności. Zaprojektowane rozwiązania uwzględniają wszystkie składowe na przychody i koszty, co pozwala na bieżąco monitorować kompleksowo działalność pod względem finansowym.

System został zaprojektowany do obsługi czterech walut, czyniąc płatności w obcych walutach dla użytkowników z zagranicy prostymi i łatwymi. Dzięki przyjętemu modelowi nie ma konieczności przeliczenia między walutami. Każdy użytkownik może rozliczać się w czterech walutach niezależnie.

Bezpieczeństwo

Nasz system informatyczny pod względem bezpieczeństwa spełnia wymogi w zakresie ochrony danych użytkowników postawione przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Połączenie z systemem jest szyfrowane przez protokół SSL, która zapewnia poufność przesyłanych informacji.

Nasze auta wyposażyliśmy w komplet czujników, które reagują na różne sygnały podchodzące z auta, jak np. otworzenie maski samochodu, drzwi lub wlewu paliwa. Każdy sygnał jest przekazywany do sterownika a następnie przesyłany do pracowników firmy.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom każda próba ingerencji w nasze urządzenia lub w wyposażenie auta będzie odnotowana w systemie a nasi pracownicy w ciągu kilku sekund dostaną powiadomienie o konkretnym zdarzeniu, jakie miało miejsce w aucie.

Dodatkowo podpisaliśmy umowę z firmą ochroniarską Juwentus, która nie tylko dostarcza nam usługi monitorowania floty, ale także jest w stanie zareagować w przypadku zagrożenia dla kierowcy i pasażerów lub w przypadku prób kradzieży auta.

W przypadku próby kradzieży nasze auta mają potrójny system namierzania odporny na zagłuszenie przez popularne zagłuszarki GPS/GSM.

Plany na przyszłość – system monitorowania miejsc parkingowych

W planach na przyszłość chcemy zrealizować pomysł stworzenia systemu monitorującego miejsca parkingowe w mieście on-line. Polegałoby to na odczytywaniu z urządzeń zamontowanych w miejscach parkingowych informacji o wolnym lub zajętym miejscu i wyświetlaniu tej informacji na mapie w czasie rzeczywistym. System ten miałby zasięg parkingów miejskich, jak również prywatnych w obrębie centrum miasta.

Informacja o wolnych miejscach parkingowych byłaby bardzo pomocna dla wszystkich kierowców krążących po uliczkach miasta w poszukiwaniu wolnego miejsca. Informacja o wolnym miejscu wraz ze wskazaniem drogi zaoszczędzi kierowcy czas na szukanie wolnego miejsca.

System będzie służył kierowcom korzystających z aut GoGet car sharing, którym informacja o wolnych miejscach parkingowych wyświetlałaby się na ekranie w samochodzie.

Sprzedaż i kontakt

Naszą technologie udostępniamy podmiotom, które chcą uruchomić system car sharing w swoim mieście lub potrzebują zdalnego dostępu do auta w swojej flocie. Forma współpracy to umowa licencyjna lub udostępnienie usługi w modelu SaaS.

Car-sharing dla developerów i zarządców budynków.

Dla developerów i zarzadców budynków przygotowaliśmy specjalny system car-sharing, który pozwala korzystać za pomocą aplikacji mobilnej wspólnie z aut car-sharing dedykowanych tylko mieszkańcom lub pracownikom biura, dzięki czemu można zredukować miejsca parkingowe na terenie obiektu oraz umożliwić dostęp do komfortowego samochodu tym, którzy nie posiadają własnego auta oraz tym, którym czasami potrzebne jest drugie auto.

Kontakt w tej sprawie z:

Grzegorz Jaworski

Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.